Araştırma: Yazın Çocuklar En Çok Ne Yapmayı Seviyor?

Parkta ya da bahçede oynamak en sevilen zaman geçirme yöntemi olarak en üst sırada yer […]

Parkta ya da bahçede oynamak en sevilen zaman geçirme yöntemi olarak en üst sırada yer aldı.

İngiltere’de ebeveynler altı haftalık bir yaz tatili boyunca düzenlenen günlük gezilere çocuk başına ortalama 183 pound ödüyor. Oysa çocuklar, arkadaşlarıyla oynamak ya da bisiklete binmek gibi basit ve serbest aktivitelerle çok daha mutlu olabilirler.

Bu veriler, bir süpermarket zinciri olan Sainsbury’s tarafından yapılan bir anketin sonuçları. Ankette, yaşları 5 ile 11 arasında değişen 1,500 çocuğa tercih sıralarına göre en sevdikleri yaz aktivitelerinin neler olduğu soruldu.

Parkta ya da bahçede oynamak en sevilen zaman geçirme yöntemi olarak en üst sırada yer aldı. Mutfak aletleriyle yemek pişirme oyunu oynamak, ağaca tırmanmak ve ördekleri beslemek de ilk 10 arasında yer alan aktivitelerden bazıları.

Listede yer alan ve çocukların ebeveynlerinin ödeme yapmasını gerektiren ilk aktivite, listeye 12’inci en popüler zaman geçirme aktivitesi olarak giren ve çiçek dikmek ve çilek toplamaktan sonra gelen sinemaya gitmek oldu.

Psikologlar bu anketin, uzun saatlerini arabada geçirmelerine sebep olan organize geziler yerine çocukların basit açık hava aktivitelerinden çok daha fazla zevk aldıklarını ortaya koyduğunu söylüyor. Bu arada ebeveynler de aktivitelere çok para harcadıklarını çünkü çocukları sıkılabileceği için kendilerini suçlu hissettiklerini ifade ediyor.

Küçük çocuklar hayvanat bahçesine gitmek yerine uçurtma uçurmayı ve şişme bir havuzda oyun oynamayı tercih edeceklerini bile dile getirdiler. Ancak en şaşırtıcı olanı, bilgisayarda oyun oynamanın en sevilen yaz aktiviteleri arasında en az sevilenler arasında olmasıydı.

Bir çocuk psikoloğu olan Dr. Linda Papadopoulos şöyle diyor: “Ebeveynler çocuklarının iyi bir yaz geçirmesini sağlamak için maliyetli aktivitelere para harcarken, çocuklar yaz mevsiminin getirdiği basit zevklere daha fazla değer veriyorlar. Eğlence başına ödenen para dengesi kıyaslaması yapıldığında, organize etmesi çok az paraya ve zamana mal olan günlük açık hava aktiviteleri, düzenlenen pahalı gezilerden çok daha ağır basıyor.

Çocukların neredeyse yarısı arka bahçe ya da mahalle parkı gibi tanıdık yerlerde oynamayı, daha önce hiç gitmedikleri yerlerde oynamaya tercih ettiklerini söyledi.

Süpermarket yaptığı anket çerçevesinde 2,000 ebeveyne de sorular sordu. Ebeveynler, altı haftalık yaz tatili boyunca en az bir kez bir günlük seyahat satın aldıklarını ya da haftada bir yapılan geziler için para ödediklerini söyledi. Bu, tatil boyunca bir çocuk için ortalama 183 pound para harcadıkları anlamına geliyor.

Çocuklarına bu kadar fazla para harcamalarına rağmen her on ebeveynden yedisi en harika çocukluk anılarının arkadaşlarıyla oynamak ya da bahçede “basit” şeylerle eğlenmekten ibaret olduğunu ifade etti.

Dr. Papadopoulos şöyle ediyor: “Yaz anılarını ömür boyu aklımızda taşırız. Ebeveynler, çocuklarının bu çalışmada bize söylediklerinden çok şey öğrenebilir.”

Çalışmayı yapan Sainsbury’s yetkilisi ise şöyle diyor. “Yaz tatilleri özellikle aileler için çok pahalı olabilir. Ama küçük çocuklarımızın söylediklerinden yola çıkarak neredeyse bütün çocuklar tarafından sevilen basit günlük eğlencelere yeniden hak ettiği değeri verirsek, o zaman yaz dönemi sırtımızda maddi bir yük olmaktan çıkabilir.”

 

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/retailandconsumer/9480785/Children-prefer-simple-pleasures-to-organised-trips-research-finds.html

Sosyal Medyada Paylaş

SON YAZILAR

E-Bülten

Yeni yazılar için kaydolun.