Girişimcilik

Girişimcilik deyince aklınıza ilk gelen şey ne?

Artık anaokullarında bile rastladığımız girişimcilik kelimesi ikna için kullanılan kelimelerden biri haline geldi. Çünkü günümüzde okullar, bireyin kendini gerçekleştirmesinden çok ekonominin ihtiyacına göre birey yetiştirmeyi öncelik olarak almış durumda. Mavi yakalı ihtiyacı mı var? Okullardaki eğitimler ona göre. Beyaz yakalı ihtiyacı mı var? Yine eğitimler ona göre. Girişimci, çalışan yetiştirmek ya da ekonomiye göre sistem belirlemek okulun amacı olmamalı.

Gelecekte iyi bir insan olmayı, kendi özelliklerini, yeteneklerini fark ederek sınırlarını bilen, toplumun ihtiyaç duyduğu bireyi kendi olmak istediği kişi ile oluşturabilmek. Bunları başardığında zaten yetişen çocuk sağlıklı bir birey olacak. Hayal gücü yerinde kalacak, kendisine ve çevresine yararlı biri olacak. Bunlar sağlandığında hem toplumsal fayda hem de iş dünyasında fayda sağlayabilir.

Eğitim artık bir yarış, iş dünyası için kalifiye eleman yetiştirmeye çalıştırılan bir sistem haline gelmiş durumda. Olması gereken ise; bireyin kendi olma yolculuğunda ona destek olup yol gösterecek, toplumun sürekliliğini sağlamaya yardımcı olacak bir sistem haline getirilmesi.

Tüm Videolar için ► https://www.youtube.com/@alikocedu/vi…
Shorts Videolar için ► https://www.youtube.com/@alikocedu/sh…
Yeni Videoları Kaçırmamak İçin ► https://www.youtube.com/@alikocedu/fe…

alikoç | Eğitim | gelecek | girişimcilik | kendinolmak | sınırlarımız | sosyolog

2023-05-03T16:17:49+03:00
Go to Top