Yaratıcılık I Çocuklar Nasıl Başarır? 8. Bölüm

Mozart dinletmek mi yoksa Beethoven dinletmek mi çocuğu daha zeki yapar?

Yaratıcılık en temelinde zaten var olan fikirleri yeni bağlamlara uyarlamaktır. Birçok şey gibi yaratıcılık, yaratıcı olmak kavramları da toplum tarafından bir kalıba sokulduğu için potansiyelinin farkında olmayan, içindeki yaratıcılıktan bihaber olan insanlarla dolu etrafımız.

Bu videoda özellikle bundan bahsetmek istedik. “Ortaya büyük bir şey çıkarmadıysan ya da diğer insanlardan farklılıklarınla ayrılamıyorsan yaratıcı olamazsın” Bu düşünce, yaratıcılığın önündeki en büyük engellerden biri. En basit mevzularda bile ortaya yeni bir fikir atıldığında hepimizin en az bir kere duyduğu bir cümle var; “İcat çıkarma.” Bu cümle özellikle bir çocuğa söylendiğinde içinde bir yerlerde farkında olmadan kırılmalar oluyor. Tek başına bu cümle değil tabii yaratıcılığın önündeki engel.

Başarısızlığı kabullenip devam etmekten vazgeçmek, sosyokültürel etkenler, fikre zaman ayırmak gibi birçok neden sayabiliriz. Bu engelleri aşmak zor değil, önemli olan farkındalık kazanmak.

Sonuç olarak, çocuklarımıza Mozart ya da Beethoven dinletmek yerine onlara yeni yükler bindirmeden yaratıcılıklarına zaman açmakla başlayabiliriz serüvenimize.

Ali Koç | bahar eriş | başarısızlık | kazanmak | Yaratıcılık

2023-04-17T15:54:47+03:00
Go to Top